Skip to main content

Kolding Netavis

IBA-studerende vinder to priser i international AI-konkurrence

Elo Christoffersen
Foto: IBA.

Sådan! Ikke mindre end to priser har IBA-studerende med hjem, efter de netop har deltaget i den internationale konkurrence GRAILS i Rotterdam.

Konkurrencen sætter fokus på, hvordan AI-teknologi bliver brugt etisk forsvarligt, bæredygtigt og til gavn for alle mennesker.

De otte studerende fra IBA i Kolding vandt priser for bedste præsentation og innovative idé. Det skriver IBA i en pressemeddelelse.

-Vi har virkelig fået noget med hjem, som vi kan bruge frem over i vores studier. Etik og AI er jo mega relevant, og jeg er sikker på, at det tema kun kommer til at fylde endnu mere i debatten om brugen af kunstig intelligens, fortæller multimediedesigner Mette Sandgaard, som var blandt de otte studerende, der havde taget turen fra Kolding til Rotterdam.

Det er er et tilbud for alle studerende på IBA at deltage i GRAILS. Konkurrencen går altså på tværs af samtlige studieretninger. På turen til Rotterdam deltog studerende fra Multimediedesign samt Entreprenørskab og design.

-Men AI er vigtig for alle, så konkurrencen er relevant for samtlige studerende på IBA, uanset hvilken uddannelse du er ved at læse, fortæller Søren Bladt og Jesper Outzen, der har været IBA’s vejledere i konkurrencen.

I 2026 får IBA’erne ”hjemmebane”, når GRAILS bliver afviklet. Da flytter konkurrencen nemlig her til Kolding, som i en uges tid vil tage imod internationale studerende fra hele Europa, som kommer hertil for at præsentere deres projekter om etisk anvendelse af kunstig intelligens.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.