Kolding Netavis

Hærværk mod spildevandsbrønd

Elo Christoffersen
Ved overløb fra en spildevandsbrønd løb spildevand ud i den lille grøft nær Bygmarken ved Apotekerengen. Foto: Kolding Kommune.

Kolding Kommune opfordrer til, at du undgår vandet i søen og de to vandløb.

Hærværk mod spildevandsbrønd: Efter hærværk mod en spildevandsbrønd ved Nørre Bjert i Kolding, hvor der er sket et udslip, frarådes det at færdes i søen og de to vandløb i Apotekerengen.

-Vi har drøftet situationen med Styrelsen for Patientsikkerhed, som anbefaler, at folk undgår at gå ud i vandet eller komme i kontakt med det på andre måder. Gælder også for hunde, hvis man lufter dem her. Spildevandsbakterier kan føre til diarré, hvis vandet indtages, fortæller Sanne Munk, afdelingsleder for Miljø og Klima i Kolding Kommune, i en pressemeddelelse.

Udslippet skete, fordi et tungt dæksel til brønden er blevet fjernet, og brønden herefter er blevet stoppet til med træ og grene – et tilfælde af hærværk. Vandet kunne ikke løbe frit gennem brønden og løb derfor over.

Blue Kolding, som blev informeret søndag, stoppede udslippet inden for en time ved at fjerne det tilstoppende materiale med en slamsuger. Miljøvagten blev tilkaldt samme aften.

Tirsdag blev skilte sat op i Apotekerengen, og der er blevet taget prøver af vandet for at undersøge eventuelle sundhedsskadelige bakterier. Resultatet forventes sidst på ugen, og herefter vil kommunen melde ud, om det fortsat er nødvendigt at undgå kontakt med vandet.

Der er heldigvis ikke observeret døde fisk eller andre tegn på forurening i vandløbene eller søen i området.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

Tagget med:
Del denne artikel