Kolding Netavis

For Anders er det en præmie i sig selv at hjælpe andre

Elo Christoffersen
Ved at passe fredagsbaren, Kongressen på IBA, har jeg mødt mange virkelig rare mennesker – på tværs af uddannelser på IBA, fortæller den 25-årige Anders Bøtchiær Thomsen. Foto: Maria Tuxen Hedegaard.

Den 25-årige Anders Bøtchiær Thomsen fik for nyligt en studiepris, da han dimitterede fra IBA i Kolding.

Han fik den for at være en social studerende, som både har været tutor for nye studerende og for at have været en del af crewet i IBA’s fredagsbar, Kongressen.

Men faktisk er det slet ikke det, Anders er mest stolt af. For ved siden af sit frivillige arbejde, har han hjulpet en medstuderende på sin uddannelse til Financial Controller. Anders kunne se, at hun havde udfordringer undervejs.

-Jeg har haft en holdkammerat, som har haft det svært. Hende har jeg kunnet hjælpe sammen med andre. Så da hun bestod uddannelsen sammen med resten af holdet her i sommer, var det jo næsten en præmie i sig selv, fortæller Anders Bøtchiær Thomsen i en pressemeddelelse.

Karriere i revisionsbranchen

-Jeg er en meget social person, så det gør bare min dag bedre at være sammen med andre mennesker, siger den 25-årige Anders, der er flyttet til Kolding fra Tønder for at studere. Foto: Maria Tuxen Hedegaard.

Han er vokset op i Tønder, men flyttede til Kolding for at læse den toårige uddannelse til Financial Controller. En uddannelse som gerne på sigt skulle give ham en karriere i revisionsbranchen:

-Jeg har været helt vildt glad for uddannelsen til Financial Controller. Også selv om den har været tung, fordi der er så meget, der skal læres. Der er så mange forskellige analyser, man skal kunne. Men det synes jeg bare har været spændende.

Efter sommerferien vil han forsætte med at studere ved at læse en HA i almen økonomi her i Kolding. For her vil han gerne blive:

-Kolding er en fin studieby, som jeg er rigtig glad for at være flyttet til. Og jeg synes sagtens, at man kan lære det samme her i Kolding, som hvis man boede i en større by.

Så Anders Bøtchiær Thomsen fortsætter med at være en social studerende, for det ligger til ham.

-Man skal jo hjælpe, hvor man kan. Og jeg får det godt med mig selv, når jeg hjælper. Og det er da slet ikke til at holde ud, hvis man ser en, der har brug for hjælp – og ikke gør noget, slutter han.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

Del denne artikel