Kolding Netavis

De danske toner fylder igen Nicolai Scene

Elo Christoffersen

Den danske sangskrivning, fรฆllesskab og fรฆllessang er midtpunktet, nรฅr der er Spil Dansk Uge i Nicolai Scene i uge 44.

I uge 44 hyldes den danske sangskat i hele Danmark, og det bliver den naturligvis ogsรฅ i Nicolai Scene, hvor lokale krรฆfter for fjerde รฅr i trรฆk har stablet en hel uge pรฅ benene, med musik fra lokale kor og orkestre.

Fra mandag til fredag vil der hver aften kl. 19.30 vรฆre koncerter i Nicolai Scene โ€“ og det er en meget varieret palette af musik, man kan opleve pรฅ de fem aftenener โ€“ men man kan vรฆre sikker pรฅ, at det er dansk.

Ballet รฅbnes mandag aften med danske toner fra duoen HARMONIKA BANDitterne og trioen VocalJoy.

Tirsdag รฅbnes dรธrene allerede kl. 16, hvor der bydes indenfor til Demensvenlig Alsang, der laves i samarbejde med Demensfรฆllesskabet Lillebรฆlt, her kan man med fordel bestille en billet pรฅ Nicolai Kulturs hjemmeside. Om aftenen er der viser fra Drachmanns Venner, jazzede toner fra BlackLabel og dejlig korarrangementer fra KoldingKoret.

Flyverhjemmevรฆrnets Musikkorps stรฅr klar til at skyde onsdagens koncertaften i gang. De efterfรธlges af Jordrup Sangkor og Sprogskolens Integrationskor.

Fรฆllessang og hรธjskolesangbogen

Torsdag er der NICOLAI synger med Jakob Bonderup. Her er det fรฆllessangen og hรธjskolesangbogen, der er i centrum. Til den aften er det ogsรฅ en god idรฉ at bestille en plads via www.nicolai.kolding.dk.

Ugen rundes af med populรฆrmusik fra oktetten Los Dementos samt en helt sikkert fornรธjelig afslutning med Kolding Harmonika Klub.

Manden bag arrangementet er Kjeld Jensen, der ogsรฅ spiller med Kolding Harmonika Klub. Han er igen trukket i arbejdstรธjet for at fรฅ stablet en uge med god lokal musik pรฅ benene i Nicolai Scene.

– Jeg synes, det er sjovt at arrangere og se, det blive til noget. Der er jo en masse arbejde i det, men det glemmer jeg, nรฅr jeg kan se, at det gรฅr godt, siger Kjeld Jensen, om hvorfor han nu for tredje gang er tovholder pรฅ arrangementet.

– Der har altid vรฆret musik i mit liv, sรฅ det kan ikke vรฆre anderledes, selvom min kone synes jeg er lidt tosset, slutter han med et grin.

Hele programmet kan ses pรฅ www.nicolai.kolding.dk.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel
Ingen kommentarer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krรฆvede felter er markeret med *