Kolding Netavis

Børnenes behov kommer før systemet

Merete Due Paarup (R). Privatfoto.

Læserbrev af Merete Due Paarup (R), byrådsmedlem, Uhrevej 11. 6064 Jordrup.

Når man er forælder til et barn med særlige behov, fylder tvivlen ofte mere end tilliden. Og når der samtidig tales om forandringer, er det ikke bare naturligt – men helt menneskeligt – at spørge: Hvad betyder det her for mit barn?

Jeg forstår den bekymring, der er opstået. Og lad os derfor starte med det vigtigste: Der er ikke truffet beslutninger om at lukke specialskoler i Kolding eller vi vil fjerne mulighederne for børn med særlige udfordringer – vi vil sikre, at vi har de rigtige muligheder for flere.

Dét, der er besluttet i Børn- og Uddannelsesudvalget, er et sæt overordnede principper, som skal sikre, at vi i fremtiden kan tilbyde børn med særlige behov de rette løsninger – med mere nærhed, mere kvalitet og mere blik for det enkelte barn. For nogle vil det være støtte tættere på det almindelige skoletilbud. For andre vil det fortsat – og med rette – være et specialiseret tilbud, hvor de kan trives og udvikle sig.

Vi tror ikke på standardløsninger. Og vi tror heller ikke, at økonomien skal diktere, hvor et barn hører til. Det skal barnets behov. Hver gang.

Det gør ondt at opleve, hvordan der i debatten er blevet tegnet et billede af skjulte dagsordener og hemmelige rapporter. Det skaber unødig utryghed blandt familier, der i forvejen kæmper for at få hverdagen til at hænge sammen. Et flertal i udvalget arbejder dybt seriøst sammen med fagfolk, forskere – og lytter også til forældre – for at finde de bedste løsninger for børnene også i fremtiden.

Vi skylder både børnene, deres forældre og de dygtige medarbejdere på specialområdet en ordentlig samtale – baseret på fakta, åbenhed og ansvar. Ikke på fordrejede fortællinger.

Vi har i Kolding en række stærke specialtilbud, og dem står vi på mål for. Men vi skal også turde tænke nyt – så endnu flere børn kan få støtte, der matcher netop deres behov. Det er ikke et enten-eller. Det er et både-og. VI har stærke kompetencer omkring specialområdet – og de kompetencer, viden og erfaringer skal vi bruge som afsæt til at endnu flere børn bliver mødt af forventninger og faglighed, der passer til netop deres behov.

Og det forpligter os som politikere til at lytte, forklare og sikre, at vi bygger videre på det, der virker – og tør forbedre det, der kan gøres bedre.

Det handler ikke om struktur. Det handler om børnene.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Så får du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel