Lรฆserbrev af Rune Kjรฆrgaard Lange, forbrugerrรฅdskandidat til Blue Kolding, Agtrup Midtskovvej 31, 6091 Bjert.
Blue Kolding spiller en sรฆrdeles vigtig rolle i klimasikringen af Kolding og udledningen af spildevand til Lillebรฆlt.
Derfor hรฅber jeg at I vil stemme mig som jeres, forbrugernes reprรฆsentant, til forbrugerrรฅdsvalget i Blue Kolding, der lรธber netop nu, fra 3. maj til 31 maj.
Sรฅ fรฅr I nemlig en reprรฆsentant som vil have 100% fokus pรฅ den grรธnne omstilling. Og som vil hjรฆlpe med at reducere spildevandsudledningen til vores natur i Lillebรฆlt.
I Kolding kommune har vi 99 overlรธbsbygvรฆrker, i daglig tale overlรธb. De overlรธb lukker urenset spildevand fra vores kloakker, ud i naturen nรฅr vi har kraftige regnskyl. Og kraftige regnskyl vil vi fรฅ flere af i fremtiden. Hvis jeg bliver valgt vil jeg arbejde for at de 99 overlรธb bliver lukket.
Som det er nu, har vi ikke engang overblik over hvor store mรฆngder urenset spildevand hvert enkelt overlรธb lukker ud i naturen.
Uagtet at jeg synes man skulle have skaffet sig det overblik for mange รฅr siden, er det godt at Blue Kolding fra sommeren 2021 vil vรฆre fรฆrdige med et projekt kaldet โblue overviewโ.
Som navnet antyder, vil det give et overblik over hvor meget hver enkelt overlรธb lukker ud og dermed ogsรฅ kommer til at give et samlet tal for hvor store mรฆngde urenset spildevand vi fra Kolding kommune รฅrligt lukker ud i Lillebรฆlt.
Jeg vil som forbrugernes reprรฆsentant i Blue Kolding hele tiden minde politikkerne om at disse overlรธb findes og bรธr lukkes.
I er velkomne til at finde mig pรฅ Facebook og fรธlge min kampagne for at blive valgt.