Go’on i Kolding sænker brændstofpriser på valgdagen.
Billigt brændstof på valgdagen: På folketingsvalgets dag den 24. marts gennemfører Dansk Folkeparti en kampagne, hvor prisen på benzin og diesel sænkes på alle Go’ons 204 tankstationer, herunder stationen på Agtrupvej i Kolding.
Prisen reduceres mellem klokken 7 og 10 svarende til EU’s minimumsafgifter, hvilket betyder et nedslag på 3,35 kr. pr. liter benzin og 2,25 kr. pr. liter diesel, oplyser Go’on i en pressemeddelelse.
Initiativet afspejler Dansk Folkepartis forslag om at sænke afgifterne på brændstof, et emne, der har fyldt meget i valgkampen. Mick Kjær, administrerende direktør i Go’on, understreger, at brændstofpriser fortsat har stor betydning for danskernes økonomi og mobilitet, da 80% af bilparken stadig kører på benzin eller diesel.
Kampagnen er tidsbegrænset, men lignende forslag er på bordet hos flere partier.
Initiativet kommer i en tid, hvor energiforsyning og transportinfrastruktur spiller en central rolle som følge af den geopolitiske uro.
