Skip to main content

Kolding Netavis

Andelskassen åbner i Kolding og bliver hovedpartner for Kolding IF

Elo Christoffersen
Jan Pedersen, administrerende direktør i Andelskassen (th) sammen med Claus Holm-Søberg, formand i Kolding IF (tv). Pressefoto.

Fra 2. marts kan kunderne besøge rådgivningscentret på Kolding IF’s stadion.

Andelskassen åbner i Kolding: Andelskassen åbner et nyt bankrådgivningscenter i Kolding i 2026. Det sker som en del af bankens plan frem til 2030, hvor de vil fokusere på at skabe gode forbindelser med kunderne og give nærværende og dygtig rådgivning.

Den nye bank i Kolding vil især arbejde med erhvervskunder, virksomhedsejere og privatkunder med stor formue. Disse kunder har ofte brug for særlig rådgivning, som bygger på tæt kontakt og gode relationer.

SF Kolding

Andelskassen har i forvejen 20 rådgivningscentre rundt omkring i Jylland, Fyn og Sjælland. Med det nye center i Kolding kommer banken tættere på kunderne i området, der allerede dækkes fra Horsens, Esbjerg, Sønderborg og Odense.

-Vi vil være tæt på mennesker og virksomheder i Kolding. Vi tror på, at gode relationer skaber værdi, og derfor vil vi mødes med vores kunder – både hos os og hos dem, fortæller Jan Pedersen, direktør i Andelskassen, i en pressemeddelelse.

Fokus på erhverv og specialiseret rådgivning

Det nye center vil have et team af rådgivere til både virksomheder og private kunder, samt medarbejdere, der arbejder med bankens største kunder. Store erhvervskunder får en særlig rådgivning, som er tæt og målrettet deres særlige behov. Kunder kan få hjælp med alt fra vækst og generationsskifte til investering og økonomiske planer.

-Vi vil se og forstå vores kunder, uanset om de ejer små og mellemstore virksomheder eller har store formuer. Vi vil bruge tid og faglig viden på at hjælpe dem – det er vores mål med det nye center i Kolding, siger Jan Pedersen.

Samarbejde med Kolding IF som ny hovedpartner

Andelskassen bliver også hovedpartner for Kolding IF, en vigtig del af Kolding by og fællesskab. Partnerskabet varer indtil 2031 og giver banken god mulighed for at skabe nye kontakter og være synlig i byen.

-Kolding IF betyder meget for mange i området – både erhverv, borgere og netværk. Vi glæder os til at give kunder og samarbejdspartnere gode oplevelser i nye flotte rammer. Det passer godt til vores strategi og ønsker i Kolding, forklarer Jan Pedersen.

Fra 2. marts kan kunderne besøge rådgivningscentret på Kolding IF’s stadion, og fra 2028 flytter banken ind i nye lokaler i det kommende stadionbyggeri. En centerdirektør til det nye center er ansat, og navnet bliver offentliggjort den 2. marts.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.