Fire elever fra HANSENBERG Tekniske Gymnasium skal nu med til DM-finalen i Teknologi, for de har vundet det regionale mesterskab i Aabenraa.
En rigtig god idรฉ har sikret fire 3.g-elever fra HANSENBERG Tekniske Gymnasium en billet til finalen ved DM i Teknologi og Erhvervscase 2019.
Carl Emil Sestoft Jensen, Jeppe T. Hostrup, Kasper V. Petersen og Jeppe Tobias Nielsen vandt nemlig tirsdag det regionale mesterskab, der fandt sted pรฅ IBC i Aabenraa.
Ved mesterskabet prรฆsenterede eleverne en idรฉ, der skal gรธre det muligt at udnytte pladsen langt bedre i cykelskuret, hvor cyklers styr i dag fylder rigtig meget.
– Vi har lavet et roterbart styr, som kan drejes parallelt med forhjulet, sรฅ man kan parkere flere cykler ved siden af hinanden. Det er ogsรฅ smart i tog og biler. Samtidig besvรฆrliggรธres tyveri, fordi der er en lรฅs i, fortรฆller Kasper V. Petersen i en pressemeddelelse.
Studietur gav inspiration
Inspirationen fik de under en studietur i Amsterdam i 2.g. Her sรฅ de, at parkerede cykler fylder meget. Og da de senere skulle lave deres store teknologiprojekt, udviklede de sammen det nye produkt.
– Det har vรฆret spรฆndende at arbejde med projektet, og der gรฅr meget tid med at koordinere det hele og fรฅ lavet et godt produkt, siger Carl Emil Sestoft Jensen.
DM-finalen finder sted den 24.-25. september hos Dansk Erhverv pรฅ Bรธrsen i Kรธbenhavn, og her skal de fire dygtige gymnasieelever op mod vinderne fra de รธvrige regioner.