Tre politikere cyklede udsatte fra Folkekรธkkenet til EP-valgurnerne i Kolding den 26. maj,ย da danskerne skulle stemme til Europaparlamentsvalget.
Mens valgdeltagelsen ved Europaparlamentsvalget boomede, cyklede tre politikere brugere fra vรฆrestedet Folkekรธkkenet til stemmeurnerne. Det var Tobias Jรธrgensen (V), Karina Adsbรธl (DF) og Karina Lorentzen (SF) der trampede i pedalerne pรฅ de rickshaws, som de havde lรฅnt til lejligheden og som kunne transportere to personer ad gangen.
I fรธrste omgang gik turen til IBC, hvor der skulle stemmes:
– En af dem stod uden fast bopรฆl og havde derfor ikke fรฅet sit valgkort. Hun var ikke klar over, at der kunne stemmes med ID alene, sรฅ her blev der da sat en stemme, som mรฅske ellers var gรฅet til spilde, siger en tilfreds folketingskandidat, Karina Lorentzen (SF), i en pressemeddelelse.
Bagefter nappede folketingskandidaterne en kop kaffe med brugerne fra Folkekรธkkenet:
– Det var en positiv oplevelse, griner Karina Adsbรธl, folketingskandidat (DF).
– Godt, det var en elcykel, for ellers havde det da taget pusten fra mig. Men dejligt at fรฅ muligheden for at tale nogle af brugerne om de hverdagsproblemer, som de oplever, fortsรฆtter hun.
Ogsรฅ Tobias Jรธrgensen, folketingskandidat (V) havde en god oplevelse:
– Folk, der kommer pรฅ vรฆresteder har jo ogsรฅ holdninger, og det er vigtigt, at de ogsรฅ deltager i demokratiet. Desvรฆrre har tidligere undersรธgelser vist, at de godt kan finde pรฅ at undlade at stemme, og det er jo รฆrgerligt. Nu gav vi et lille bidrag til, at nogle kom afsted og det er da dejligt, siger han.