Investorerne stรฅr i kรธ, og byggerier skyder op i en hastighed, der ikke er set lรฆnge.
Vรฆksten i Kolding gรฅr kun en vej, og det er op. Lige nu er en masse projekter i stรธbeskeen, og det drejer sig bรฅde om nye boliger og erhvervsbyggerier. Det skriver Kolding Kommune.
– Sรฆrligt i Kolding by er der gang i byudviklingen, og der er virkelig brug for mange boliger. Nogle af de projekter vi har kunne offentliggรธre den seneste tid, forventer at stikke spaden i jorden i รฅr, mens andre sรฆtter opgaven i udbud. Sรฅ om et par รฅr kan vi for alvor se resultatet af det byggeboom, der i den grad sรฆtter sit positive aftryk pรฅ Kolding Kommune anno 2019, siger borgmester Jรธrn Pedersen.
I Kolding Kommune arbejder medarbejderne i de forskellige forvaltninger og Business Kolding sammen for at yde den bedste service overfor bรฅde borgere og erhvervslivet.
Kolding Kommuneย har samlet nogle af de mange muligheder i den nye pjece โSammen med erhvervslivet 2019โ.
Her kan du blandt andet lรฆse, hvor meget erhvervsjord der er solgt i de seneste รฅr, hvordan din virksomhed kan fรฅ en voksenlรฆrling, og hvordan jobcentret kan hjรฆlpe med rekruttering af arbejdskraft.
ย