Kolding Netavis

Integrerer familienavnet i virksomheden

Elo Christoffersen
Bica Leasing skifter nu navn til Berg Leasing. Pressefoto.

Familienavnet bliver nu integreret i virksomheden.

Bica Leasing Danmark A/S pรฅ Trianglen i Kolding tager nu familienavnet Berg Leasing til sig, sรฅ det nu bliver frontnavnet.

Det har gennem lรฆngere tid vรฆret ejer-familiens รธnske, at knytte et tรฆttere bรฅnd mellem familien og virksomheden. Derfor navneskiftet til Berg Leasing.

Et spรธrgsmรฅl om faglig stolthed og traditioner

-Det er ikke uden vemod at Bica-navnet lรฆgges pรฅ hylden. Navnet har i mange รฅr vรฆret en stor del af vores identitet, men dog uden at drage en klar parallel imellem det at vรฆre en familieejet, traditionsbunden virksomhed og den energi og faglige stolthed som medarbejdere og ejere lรฆgger i deres daglige arbejde, fortรฆller indehaver Stephen Ulf Berg og fortsรฆtter:

-Berg Leasing er vores nye navn og det forpligter at lรฆgge navn til en familieejet virksomhed. Navneรฆndringen cementerer at โ€˜โ€™vi stรฅr inden for vores arbejdeโ€™โ€™ og at vi lever op til vores kunders berettigede forventninger om ordentlighed og omhu.

Familienavnet Berg Leasing understรธtter ogsรฅ virksomhedens ambition om langsigtede
relationer med bรฅde kunder og medarbejdere.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel