42 nye eksklusive ejerlejligheder i et skรธnt naturomrรฅde i centrum af Kolding er sat til salg.
Nyopfรธrte ejerlejligheder i det prisvindende boligprojekt Koldinghave i hjertet af Kolding fรฅr nu ny mรฆgler. Lejlighederne er gennemdesignede og bรฆrer prรฆg af luksuriรธst dansk design, kvalitet og en fantastisk beliggenhed. EDC Poul Erik Bech er nu tilknyttet projektet og skal sammen med en anden mรฆgler, som har vรฆret en del af projektet i en lรฆngere periode, stรฅ for salgsprocessen af de nye luksuslejligheder. Det fortรฆllerย EDC Poul Erik Bech i en pressemeddelelse.
Salgsprocessen af de nye ejerboliger i Koldinghave er igangsat, og udstillingslejligheden er klar til fremvisning. Fรธrste etape af lejlighederne stรฅr klar til indflytning 1. juni 2020. Det unikke projekt, som i forรฅret 2018 vandt Koldings Kommunes arkitektkonkurrence, har vรฆret undervejs et stykke tid. Home har vรฆret tilknyttet projektet fra opstarten, og EDC Poul Erik Bech er nu ogsรฅ tilknyttet projektet.
– Der er ingen tvivl om, at Koldinghave har et kรฆmpe potentiale, da det lever op til byens hรธje ambitionsniveau indenfor design, og da det ligeledes formรฅr at kombinere fรธlelsen af storby og grรธnne naturomrรฅder. Derfor er vi glade for, at vi nu har fรฅet muligheden for at vรฆre med til at sรฆlge disse eksklusive ejerlejligheder. Som Danmarks stรธrste mรฆglervirksomhed forventer vi naturligvis, at vi kan vรฆre med til at skubbe gang i salget. Status pรฅ projektet er nu, at 5 af de 42 lejligheder er solgt, sรฅ vi hรฅber endnu flere vil fรฅ รธjnene op for Koldinghave, siger Mads Frees Clausen, ejendomsmรฆgler i EDC Poul Erik Bech Kolding.
Veltรฆnkt og gennemdesignet projekt
De nye ejerboliger er designet af Cebra Arkitekter, hvis fokuspunkt er at sรฆtte brugeren i centrum og udfordre arkitekturen. Koldinghave bestรฅr af seks attraktive punkthuse, som sikrer en fรธlelse af et trygt naboskab. Gennem hele projektet er der blevet lagt vรฆgt pรฅ dansk design, integration af naturen og optimale solforhold i bรฅde opholdsrummene og pรฅ de store altaner og terrasser.
– Der er tale om et unikt projekt, hvor lejlighederne er designet og indrettet forskelligt, for at imรธdekomme de mange forskellige typer boliginteresserede. Altanerne er store, rummelige og alligevel via god arkitektur lavet private uden kig til naboens altan. Derudover har boligerne en fantastisk beliggenhed. Boligerne er nabo til klimaparken, og de attraktive sevรฆrdigheder og omrรฅder som midtbyen, Slotssรธen og Marielundskoven ligger i gรฅafstand fra lejlighederne. Som beboer fรฅr man altsรฅ det bedste fra begge verdener, med bรฅde natur og byliv tรฆt pรฅ,ย siger Mads Frees Clausen.